Szoptatás és tápszeres pótlás

Szoptatás és tápszeres pótlás

Gyakran látom – sokszor úgy érzem teljesen természetes az –  hogy a csecsemő szoptatás után még valamennyi tápszeres pótlást is kap, hogy biztos ami biztos, jól lakjon. Ilyenkor arra következtetek, hogy az édesanya nincs tisztában a szoptatás alapfogalmaival, a csecsemő természetes igényeivel, a szoptatásra, mint etetésre tekint.

babies, hands, lactation-921037.jpg

A szoptatás valójában sokkal több, mint etetés, és a babák alapvetően nem esznek, hanem szopnak. Igen, helyezd most az egészet más alapokra, és vizsgáljuk meg a kérdést. Ha etetésként tekintesz a szoptatásokra, akkor igen, igazad van, a baba nagyon sokat akar enni. Valójában, ha folyton cicin szeretne lógni, egyértelmű, hogy éhes maradt és nem elég neki a tej. Ha pedig a tej nem elég, tápszeres pótlást adunk, ettől eltelítődik, plusz kap egy cumit a szájába és megvagyunk. Valószínűleg alszik egy nagyot, és az anya/család nyugodt, hisz nem sír, megtöltöttük a pocakját igazából ez így szuper. Majd jön a következő; a baba ordít, húzogatja a lábait, arra következtetünk, hogy nem tud kakilni/pukizni ezért aztán mindenféle csudijó szélhajtót adunk neki – amiről fontos megemlíteni, hogy a baba beleiben egy helyre gyűjti a gázbuborékokat, ami további fájdalomhoz vezet – esetleg szélcső meg mindenféle diéta követi az ilyen jelenségeket. Jön a ringatós pihenőszék, a zenélő/morajló maci. Ezekkel mind mind saját magadat pótolod, magad helyett adod a babának. Gyakori a fent leírt jelenség, nagyon sokat olvasok ezekről a kismamás csoportokban.

Lássuk mik a következményei, ha tápszeres pótlást adsz anélkül, hogy látott volna szakember benneteket!

Ha a baba csak azért mert egy fix idő alatti szoptatás alkalmával úgy tűnik éhes maradt, sír és még mindig szopna, nem az a megoldás, hogy tápszert keversz és „elhallgattatod”. Amikor így teszel a melledet kevesebb inger éri, ezáltal kevesebb tej is fog termelődni, hiszen a tejtermelődés alapja a kereslet kínálat elve. Nagy valószínűséggel cumisüvegből pótolsz, amiből a másképpen kell szívni, mint mellből. A cumisüvegből folyamatosan folyik, ezért a baba, hogy lassítsa a folyást, felnyomja a cumit a szájpadlásához, ilyenkor tud kicsit pihenni. A cumisüvegből mivel folyamatosan folyik, nem tud mást tenni, mint nyelni a folyadékot, így többet is elfogyaszt, mint amire valójában szüksége lenne. Ha túlságosan „megtömte” magát, fájni fog a hasa, hiszen feszíti a rengeteg tápszer. A tápszer – pláne ha jó sokat evett belőle – hosszú időre elnyomja az éhségérzetét, a szopási igényét valószínűleg cumin elégíti ki. Órákig nem kerül mellre, a tejtermelés így egyre csökken. Amikor mellre kerül a baba, a – cumizavarnak köszönhetően – a mellel azt csinálja, mint a cumisüveggel, odaszorítja az ínyéhez/szájpadlásához, kis nyelvével meg „reszeli”alul a bimbót, és máris kész a sebes mellbimbó. A kedved elmegy az egésztől és ezzel fel is ültél a tápszeres táplálás gyorsvonatára.

További káros tényező, hogy sokan már az újszülöttet valamiféle rendszerhez akarják szoktatni, amely nem fog menni, a babák nem így működnek. Ha az anya az elképzelt/vágyott rendszerhez ragaszkodik, ő maga ingerült lesz, a kicsi sírós, és könnyen találja magát a depresszió kapujában.

A szoptatás nem csak etetés. Rengeteg non-nutritív hatása van, melyekkel jó, ha tisztában vagy, mielőtt felkészületlenül a fenti eseménysor bekövetkezne. Tanuld meg, hogyan működnek a babák, mik az alapvető szükségleteik még várandósan! Érzékenyítsd magadat! Próbáld megérteni őt! Kérj segítséget!

FIGYELEM! Egészséges baba-mama párosból, időre született babából indul ki a cikk. Ez az írás nem helyettesíti a személyre szabott tanácsadást, csak ez alapján ne kezd el másképp csinálni, mint most! Kérj szaksegítséget, szaktanácsadást, ha magadra ismertél a sorok között!

 
 
Irháziné Szántai Judit dúla, szoptatási segítő, a tudatos várandósok szárnysegéde

 

Leave a Comment

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Scroll to Top