Várandósság alatti testmozgás – kismamajóga
A testmozgás fontos akkor is, ha nem vagy épp várandós, de akkor különösen, ha csak nem tiltott el az orvos a mozgástól valamilyen kórelőzmény miatt.
Ha mozogsz, elkerülheted a hízást, mely bár a babavárás idején természetes, mégis aggodalomra ad okot, ha túlságosan nagymértékű. A terhesség második felétől a szervezet visszatartja a vizet. Ezt érezheted a gyűrűiden – reggel még simán felhúztad, este alig akar lejönni- vagy a cipődön hogy egyszerűen nem fér bele a lábad, vagy túlságosan szorít. Szemmel látható formában is megjelenik a várandósság utolsó heteiben. Ha ilyenkor nem hanyagolod el a mozgást, sokat tudsz ezen az állapoton javítani.
A szülés olyan izommunkát igényel, mely felér egy maratoni futással. A maratoni futásra is készülnek a résztvevők, hónapokig, nem csak úgy belevágnak.
A várandósság kezdetén a hormonok miatt hányinger gyötör minket, és ha tehetnénk, egész napunkat az ágyban töltenék, főleg alvással. Ebben az időszakban nem ajánlott új mozgásformát beiktatni. Azoknak a nőknek, akiknek a sport a mindennapjaik része, nem szoktak ilyenkor leállni, hiszen pontosan ismerik a testüket, van testtudatuk, és tudják, hol van az a pont ahol még biztonságos, és hol kell visszavenni. Mikor én a kisebbik lányomat vártam, heti 6 alkalommal végeztem 30-60 perces aerobik jellegű mozgást, és heti 3 alkalommal futottam. Félidőig a heti 6 edzés megmaradt, a futást családi nyomásra hagytam abba. Nehéz volt, hiányzott. A babám olyan időszakban fogant, hogy épp egy nagyon aktív, testmozgásban gazdag időszakomat éltem. (már előtte 3 évig így életem) Sokkal energikusabb voltam, és a fáradtságot, a hányingert is könnyebben tudtam kezelni, mert az esti mozgásom mivel az életem része volt, nem volt kérdés, hogy megyek és csinálom.
Jó, jó, de mi van azokkal a mamikkal, akik eddig nem mozogtak, de várandósan azért szeretnének egészségesen élni, a testüket megfelelően felkészíteni a szülésre?
Igen, sokszor beszélek róla, hogy a szülésre és az anyaságra egész várandósság alatt készülünk. Azért kaptuk a kilenc hónapot a természettől! Amióta kismamajóga oktató vagyok tudom, hogyan segíthetek ezeken az anyákon (is). Amikor megtudod, hogy megfogant a kisbabád, és előtte nem mozogtál, még ne kezdd el ezt az új mozgásformát.
Tudni kell, hogy a kismamajóga biztonságos. De akkor miért ne?
A várandósságok egy része a 12. hétig önmagától befejeződik. Nem tudjuk az okokat, és nem is kompetenciám ezt tippelgetni. Viszont, ha te mondjuk teszem azt a 9. héttől kismamajógázol, és a 11. héten befejeződik a várandósság, azt fogod gondolni, azért mert jógáztam…kezdődik az önmarcangolás…vagy az oktatót kezded hibáztatni…és erre a plusz teherre semmi szükséged nincs.
Mindezekért egy felelősségteljes jógaoktató nem is vállal el a betöltött 12.hétig. Ha a kismamajógát választod testmozgásnak – és nem mellesleg alternatív szülésfelkészítő foglalkozásnak – akkor az első 3 hónapban légzőgyakorlatokat javaslok neked, relaxációt, melyben pihenni és a babáddal kapcsolódni tudsz.
Amikor átlépted a bűvös várandóssági hetet, akkor lehet a testmozgás és ászana gyakorlás részét beiktatni már a jógának. A kismamajóga megtanít egymástól elkülöníteni az izmaidat, egymástól függetlenül mozgatni azokat, így egy olyan testtudat alakul ki, mely a szülés során elengedhetetlen.
Fontos, hogy ne feledkezz el a gátizmok edzéséről sem. Ez az egyik módja annak, hogy tudatosan készülj a gátvédelemre. Egy edzett gátizom, hüvely sokkal gyorsabban regenerálódik szülés után.
Sőt! Mivel a gátizom edzés tudása a birtokodban van már ekkorra, a szülés után már négy órával elkezdheted az edzést, és ha mégis lett gátmetszésed, segítségével lerövidítheted annak gyógyulását.
A másik kérdés az szokott lenni, hogy meddig lehet végezni a kismamajógát? A szülés pillanatáig. Ha tudsz önállóan jógázni, a vajúdás kezdetén a látencia szakban is jógázhatsz, elcsendesíti az elmét, megnyugtat, nyitja a csípőt, ezáltal nagy valószínűséggel gördülékenyebben halad a vajúdásod. És heti hány alkalommal jógázhatok? Akár naponta, ha szereted és jólesik. De a 2-3 alkalom minimum ajánlott, ha szeretnéd áldásos hatásait megtapasztalni.
Ha szeretnél te is kismamajógázni, akkor kattints!